open
menu
☰ open menu

Weetbix Loaf

Put the Weetabix, fruit, sugar and milk together in a large bowl and soak for 2 hours.
Add the flour, egg and sices to the soaked mixture and stir well.
Turn into a 2lb loaf tin and bake at 170 C, 325 F, Gas mark 3 for approximately 1 ½ hours.
Test after 1¼ hours.

138th Annual

Strathardle Highland Gathering

Agricultural Show
Saturday 24th August 2019

× HOME EVENTS AGRICULTURE HOME INDUSTRIES DOG SHOW PIPING DANCING HEAVYWEIGHT TUG-o-WAR

Entry Forms

Agricultural Show Dancing Home Industries Vintage Vehicles

Photo Galleries

  VIDEO LOCATION LOCAL RESOURCES OFFICE BEARERS LINKS CONTACT US    

Home Industries Show

Secretary: Morag Houstoun

Judging starts at 10.00am - Open to the Public at 1.00pm

Judges

Cookery/Baking: Mrs M McCowan - Alyth. Miss J McCowan - Alyth
Handcrafts: Mrs M Melville - Glenisla
Garden Produce: Mrs P Clegg - Kilry
Hobby Prize: Mr M Newton Carter - Ballintuim 

CLICK HERE for a printer friendly ENTRY FORM

SPECIAL PRIZE - JUBILEE ROSEBOWL
Mirror Glazed Chocolate Cake

SINAGOCA CUP FOR MOST POINTS and the ELIZABETH CAIRNS QUAICH FOR
BEST EXHIBIT IN CLASSES 1-5

CLASS 1 Baking

  1. Three Treacle Scones
  2. Plaited Loaf (yeast)
  3. Lemon Poppy Seed Loaf
  4. Three pieces of Mint Aero Traybake
  5. Three Jammie Dodgers

CLASS 2 Preserves

  1. Jar of Pear & Ginger Jam
  2. Jar of Apricot Curd
  3. Jar of Mint Jelly
  4. Small Bottle of Oil Free Salad Dressing
  5. Bottle of Fruit Smoothie

CLASS 3 Desserts

  1. Individual Chocolate & Orange Mousse
  2. Small Border Tart (shortcrust pastry)
  3. Two Filled Meringues

CLASS 4 Savouries

  1. Two Pea, Ham & Feta Cheese Muffins
  2. Flask of Cream of Chicken Soup
  3. Two Fishcakes
  4. Small Dish of Vegetarian Hummus

CLASS 5 Sweets

  1. ¼lb Coconut Ice
  2. ¼lb White Cocolate & Cranberry Fudge

MARY MILNE MEMORIAL TROPHY FOR BEST EXHIBIT IN CLASS 6

CLASS 6 Hobby

  1. Photograph “Feathers”
  2. Painting Any Theme Any Medium

BALFOUR CUP FOR MOST POINTS and the GLENISLA SHEILD FOR BEST EXHIBIT IN CLASSES 7-8

CLASS 7 Knitting

  1. Childs Arran Jersey (to be donated)
  2. Knitted Sheep

CLASS 8 Handcrafts

  1. A Wreath - any craft
  2. Childs Toy - any craft
  3. Brooch - any craft
  4. Handmade Card - any craft

 

EVANS CUP for most points in class 9-1 to 9-9
INCHYRA CUP for most points in class 9-10 to 9-15
CORONATION CUP for best exhibit in class 9

CLASS 9 Garden Produce

  1. Flowering Pot Plant
  2. Foliage Pot Plant
  3. Hanging Basket
  4. Small Patio Planter
  5. Small Vase of Annuals
  6. Three Roses
  7. Jug of Sweet Peas
  8. Floral Arrangement “Rustic Charm”
  9. Vase of Garden Flowers
  10. Three Potatoes
  11. Three Carrots
  12. Three Onions
  13. Three Beetroot
  14. Collection Four Vegetables
  15. Unusual Container of Cress


STRATHARDLE HORTICULTURAL SOCIETY TROPHY

CLASS 10

Wildflower Meadow in a Mineral Bucket

MANDY DUNCAN CUP FOR MOST OUTSTANDING CHILD’S EXHIBIT

CLASS 11 Children's Section
(please state age on exhibit )

AGE 5 AND UNDER

Pasta snake

6- 8 YEARS:

  1. Picture made with flowers, leaves or feathers
  2. Junk model animal

9-11 YEARS:

  1. Lego Model
  2. Design a pair of trainers (any medium)
  3. Model Farm in a Seed Tray

 

BALNALD CUP FOR MOST POINTS IN THE SECONDARY SCHOOL AGE SECTION

Secondary School

  1. Two Lemon Butterfly Cakes
  2. Two Pieces of Mars Bar Slice
  3. Two Chocolate & Raspberry Brownies
  4. Bugs Hotel made from Natural Material
  5. Pine Cone Animal
  6. A Painted Stone

First Prize £2.00 (3 points) Second Prize £1.50 (2 points) Third Prize £1.00 (1 point)

TROPHIES:
Jubilee Rosebowl Special Prize
Sinagoca Cup for most points
Elizabeth Cairns Quaich Best Exhibit in Classes 1 to 5
Mary Milne Memorial Trophy Class 6
Balfour Cup Handcrafts Classes 7 to 8
Glenisla Shield Best Exhibit in Classes 7 to 8
Evans Cup Flowers Class 9-1 to 9-9
Inchyra Cup Vegetables Class 9-10 to 9-15
Coronation Cup: Best Exhibit in Class 9
Strathardle Horticultural Society Trophy in Class 10
The Mandy Duncan Cup: Most Outstanding Child's Exhibit
The Balnald Cup for most points in secondary school section

SALES TABLE in aid of funds
CAKE, CANDY, PRESERVES will be gratefully accepted.


RULES

1 - Entry Forms and Fees must be in by 17th August 2020.
2 - Entries to be at Marquee by 9.30am on 22nd August 2020 with labels firmly attached and named.
3 - Entries unlabelled and un-named will be disqualified.
4 - An individual may only make one entry in any category
5 - The decision of the judges will be final.
6 - Three prizes will be given for each class dependent on number of entries
7 - Children’s Section – Entries free
8 - All entries must be removed between 4.30pm and 5.00pm on the day of the Games
9 - All competitions open to residents in the Show area with the exception of the Children’s Section

 
Home Industries Cakes